192 High Street (1st Floor)
West Drayton, Middlesex
United Kingdom UB7 7BE
Founder President  General Choi Hong Hi (1918-2002)
 Grand Master Choi Jung Hwa
Photo Gallery
Click to view
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Translate

Imperial Championships 2010
View all articles

Comments: 2

Check out some of the action here

First off i would like to thank all those that made this event a success, the tireless efforts of the officials made sure the competitor was treated to a first class tournament. The Masters in attendance for there support and the competitors for their continual effort in the arena.

With 769 competitors the 2 day event was set to be huge. We travelled down Friday evening to set up the hall, what a trip that was! Due to an accident on the M4 we sat in traffic for 2 hours, once on site at the Rivermead Leisure Centre we flowed into operation like a well oiled machine. The mats where being laid as the 50 inch plasma screens and electronic scoring was set up. Crowd control barriers, bleaching seating, engraving machine, the customary photo stand and new this year was the on site T-shirt and hoodie printing. By 9:30pm we were almost complete, so off home for an early start in the morning.

Saturday

Arrived at 7am, fired up the screens ready for the days event. Competitor ID's were on the door awaiting collection along with the team listings for each club. Our on-line tournament entry system is by far the most advance in the country if not the world, this is probably one of the reasons the ITF has adopted both the draw and scoring systems for use at its events. The doors were opened around 8am and the bleacher seating began to fill up and the atmosphere grew.

All officials and coaches were called to the head table at 9am, we ran through the running order for the day and coaches signed off on the team sheets. The coach's were dismissed at 9:15 and we continued with umpire registration. Eighty three, yes 83! umpires registered and received their free T-shirt and ID cards. As explained our aim was to run this competition as close to international standards as possible in an effort to prepare our competitors for ITF World and European Championships. Umpires were then assigned to a ring and we were ready to start...

We kicked off with the Kids under seven patterns, at the same time opened weigh in for Juniors, Adults and seniors. We ran smoothly through the kids section and moved onto the cadets. We had several sections with over 30 entrants, these were divided into pools and placed on separate rings and the finalist brought together on completion of the pools. With the six rings running continuously all day we steamed through the divisions and finished off with the Senior (Over 36) sections.

By 6pm we had completed all Patterns, Sparring, Special Technique and Power sections. We wrapped up the final medal presentations, signed out for the day and made our way home, or the local hotels for those that were staying over :-)

Sunday

Not such an early start, but still on site for 8am, the doors were opened as were prepared for the Junior and Adult divisions. Umpires congregated at the top table for 9am. Quick meeting and the umpires were assigned to ring, we opened the late weigh in and we were off.

Starting with the Junior Patterns on all six rings in addition we opened the adult Special Technique on a dedicated area. As we moved through the divisions is was plain to see that there were world class athletes in attendance. Closing on 4pm we were coming to an end of the divisions when we were approached by Italy requesting a team sparring match. England were only too happy to obliged, and with such a talent pool it was easy to quickly select 5 of our top internationals. England performed impressively and took the gold medal and brought the day to a closed.

Clearing down the arena in record time with the help of the officials and competitors and were on our way home by 6:30pm.

 

This event is now attracting international attention and along with the usual attendees, Spain, Italy, Scotland, Wales, Ireland this year saw Nepal and  South Africa attend. The event is a sanctioned ITF tournament and as such all organisations are in membership. I believe that this is the largest ITF event in Europe attracting many of the current World Champions, if you walk away with a medal here you can ensure yourself that you are one of the top competitors in Europe.

Whilst other events are flagging and loosing momentum, blaming the recession ours are going from strength to strength and seeing a steady 10% growth each year. We make no false claims that this is the one to win or the biggest in my area, we can guarantee that no other event is in the same league. If your interested in UK ITF and wish to be involved get in touch, and we may see you there next year!

Thank you once again and i will see you next year
Mark Skyrme

Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Micro Weight
1st
Ellie Mitchell
Paignton TKD
2nd
Jamie Oliver
Wolf TKD Academy
3rd
LENNY BARROW
Canton Taekwon-Do
3rd
TOMOS GAMBLE
Canton Taekwon-Do
Kids (Under 7yrs) 6th - 4th Kup Sparring Micro Weight
1st
Lucie Robertshaw
8275
Stoke Gifford TKD
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Owen Griffiths
Yeading TKD Club
2nd
Morgan Cotterell
Yeading TKD Club
3rd
Charlie Rolfe
Paignton TKD
3rd
Luke Byrne
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Janos Beer
Thornbury TKD
2nd
Jake Mitchell
Paignton TKD
3rd
Shane Deas
Harefield TKD Club
3rd
Alice Murray
ITF Eireann
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Spencer Churchill
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Zakye Bedeau-Greaves
De Silva TKD - West London
3rd
Bradley Grant
Wolf TKD Academy
3rd
Kurtis Sharratt
Wolf TKD Academy
Kids (Under 7yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Ethan Seivwright
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
India Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
James Freeman
Poole Integrity
3rd
Harvey Drake
South Coast Martial Arts
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Billy Scorer
Wolf TKD Academy
2nd
Sol Anderson
Wolf TKD Academy
3rd
Holly Newbury
Wolf TKD Academy
3rd
JOSH HILL
Canton Taekwon-Do
Kids (Under 7yrs) Generation X Patterns
1st
Ella Jarvis
Kingsbridge
2nd
Zach Kingdom
Kingsbridge
3rd
Owen Griffiths
Yeading TKD Club
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Bradley Grant
Wolf TKD Academy
2nd
Kurtis Sharratt
Wolf TKD Academy
3rd
Priya Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Floyd Milham-Ellaway
Cardiff Martial Arts
Kids (Under 7yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
India Hateley
South Coast Martial Arts
2nd
Lucie Robertshaw
8275
Stoke Gifford TKD
3rd
Harvey Drake
South Coast Martial Arts
3rd
James Freeman
Poole Integrity
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Micro Weight
1st
Niall Downing
ITF Eireann
2nd
Jack Chandler Fogarty
ITF Eireann
3rd
Brandon Leckie
Kilwinning
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Tyler Follit
Swindon Imperial Taekwon-Do
2nd
Ryan Meredith
Hillingdon Taekwon-Do Club
3rd
Eljoh Balajadia
Wolf TKD Academy
3rd
TEGID PHILLIPS
Canton Taekwon-Do
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Mason Woolley
Hucknall TKD School HoE
2nd
Sumit Chamdal
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Robbie Walsh
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Kevin Gayson Molloy
ITF Eireann
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
NIAL MISTRY
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Ben Wadsley
Eastwood TKD School HoE
3rd
RHIAN MISTRY
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Thomas Daly
ITF Eireann
2nd
Elliott Callahan
Northampton UTA
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Owen Melhuish
Paignton TKD
2nd
Mathujan Jeyapalan
De Silva TKD - West London
3rd
JUDE JONES
Canton Taekwon-Do
3rd
Tommy Wilson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Harry Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Stephen McCarthy
Wolf TKD Academy
3rd
Aaron Infante
Wolf TKD Academy
3rd
Christopher Harper
Paignton TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Kieran McDermott
8273
Stoke Gifford TKD
2nd
Ben Chapman
8363
Stoke Gifford TKD
3rd
Ethan Fraying
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Connor Sweeting
The Martial Arts and Fitness Centre
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Ayrton Mullings
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Josh Pittuck
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Dylan Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Antony Hobson
Paignton TKD
2nd
Chris Owen
Wolf TKD Academy
3rd
Connor Varela
Wolf TKD Academy
3rd
Joseph Cooper-Haime
Paignton TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Ashley Johnson
Focus Peckham Juniors
2nd
Louis Tiger Golding
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
3rd
Kacper Sitarz
Welwyn Garden City - Imperial
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Harvey Gill
Imperial Leicester
2nd
Brandon Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Joseph Elson
8668
Stoke Gifford TKD
3rd
Thomas Wright
Pilsley TKD School HoE
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
2nd
Aaron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Tyler Young
South Coast Martial Arts
3rd
Luke Thompson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Taylor Baldwin
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Rokas Baika
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
3rd
Joachin Seabright Seabright Warner
Wolf TKD Academy
3rd
RHYS MORRIS
Canton Taekwon-Do
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Jake Brand
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Jack Downing
ITF Eireann
3rd
Rhys Thomas
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
JACK MAYNE
Dawlish Taekwon-Do
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
GANESH SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
VITHUSION SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
BEN THOMPSON
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
brandon chang
Brentford TKD
2nd
Mohsin Ali
Yeading TKD Club
3rd
Lukasz Bednarek
Wolf TKD Academy
3rd
Jake Edwards
Cardiff Martial Arts
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Gabriel Infante
Wolf TKD Academy
2nd
James Shaw
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Billy Walker
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Camron Griffiths
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Jack Long
ITF Eireann
3rd
Oliver Worton
Richards TKD - St Austell
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Frankie Smith
Wolf TKD Academy
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
3rd
CHRISTOPHER O''''CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Eljoh Balajadia
Wolf TKD Academy
2nd
Dominic Sherratt
Paignton TKD
3rd
Antony Hobson
Paignton TKD
3rd
Owen Melhuish
Paignton TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Gabriel Infante
Wolf TKD Academy
2nd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
3rd
Christopher Harper
Paignton TKD
3rd
Isaac Marsh
Chippenham TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Alex Deas
Harefield TKD Club
2nd
Kieran McDermott
8273
Stoke Gifford TKD
3rd
Ollie Robertshaw
8274
Stoke Gifford TKD
3rd
Joseph Elson
8668
Stoke Gifford TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Josh Pittuck
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Aaron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
3rd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
Cadet Male (8 - 13yrs) Kup Special Technique
1st
Gabriel Infante
Wolf TKD Academy
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Special Technique
1st
BEN THOMPSON
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
Kate Gayson Molloy
ITF Eireann
2nd
Abbie Clarke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Zameelah Muhammad
Focus STA Juniors
2nd
Amelia Giles
Wolf TKD Academy
3rd
ISABELLA WHITLEY
Canton Taekwon-Do
3rd
Riva Woodward
Northampton UTA
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Emily Oakes
Winsford TKD
2nd
Anna Murray
ITF Eireann
3rd
Ayesha Khan
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Abigail Thompson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Nicola Jade Smith
Paignton TKD
2nd
SUMMER ALWOOD
Canton Taekwon-Do
3rd
Ana O''''Daly
Focus Martial Arts
3rd
Teri-Ann Warwick
Wolf TKD Academy
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Imogen Allen
Paignton TKD
2nd
Sherifah Dawodu
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Alicia Hine
Paignton TKD
3rd
Lisa Carr
Imperial Leicester
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Ruquayyah Muhammad
Focus STA Juniors
2nd
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
3rd
Anjali Shah
De Silva TKD - West London
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Jordan Rowland
Paignton TKD
2nd
Jasmine Grant
Wolf TKD Academy
3rd
Leah Voyce
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Lydia Crawley
Paignton TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Rebecca Henley
Nottingham TKD School HoE
2nd
Francesscia Bianchi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Dana McAvoy
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Belinda Swinford
Dawlish Taekwon-Do
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Maria Carolina Oliva
Italia Mainland INO #405
2nd
Bailey Lyons
Hayes TaeKwon-Do Academy
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Stephanie Hine
Paignton TKD
3rd
Robyn Greenslade
Paignton TKD
3rd
Chloe Baker-Attwood
8366
Stoke Gifford TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Shannon Strawbridge
ITF Eireann
2nd
KAREN PEGG
Letchworth Taekwon-Do School
3rd
Jessica Hench
Northampton UTA
3rd
Rae-Anne Elson
8669
Stoke Gifford TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Anastasia O''''Connor
Aspire Martial Arts
2nd
Lyndsay Walkinshaw
Northwich TKD
3rd
Geanina Luca
Wolf TKD Academy
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Dani Scorer
Wolf TKD Academy
2nd
Isabella Brown
Paignton TKD
3rd
Ashby Harris
Ilkeston TKD School HoE
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Talisha Samuels
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Ebony Upton
Selston TKD School HoE
3rd
LAUREN TUCKER
Truro TKD School
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
2nd
Nicola Jade Smith
Paignton TKD
3rd
Teri-Ann Warwick
Wolf TKD Academy
3rd
Zameelah Muhammad
Focus STA Juniors
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Jordan Rowland
Paignton TKD
2nd
Lydia Crawley
Paignton TKD
3rd
Imogen Allen
Paignton TKD
3rd
Alicia Hine
Paignton TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Dani Scorer
Wolf TKD Academy
2nd
Belinda Swinford
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Shannon Strawbridge
ITF Eireann
3rd
Tyley Deedigan
Chippenham TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Anastasia O''''Connor
Aspire Martial Arts
2nd
Geanina Luca
Wolf TKD Academy
3rd
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Maria Carolina Oliva
Italia Mainland INO #405
Cadet Female (8 - 13yrs) Kup Special Technique
1st
Shannon Strawbridge
ITF Eireann
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Special Technique
1st
Talisha Samuels
The Martial Arts and Fitness Centre
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Micro Weight
1st
Shokrullah Haydari
Wolf TKD Academy
2nd
Jack Heybyrne
The Martial Arts and Fitness Centre
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Michael Heraghty
Yeading TKD Club
2nd
PATRICK DION-FEHILY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
G Acharya (Khatri)
Nepal
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Owen Beaufils
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
2nd
Ben Stone
Focus Martial Arts
3rd
Anil Banarsee
De Silva TKD - West London
3rd
james adetutu
Brentford TKD
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Ryan Gane
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Abdulahi Salad
Focus Peckham Juniors
3rd
Christopher McCarthy
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Billy Smith
8272
Stoke Gifford TKD
2nd
Dipesh Vekaria
De Silva TKD - West London
3rd
THOMAS McNIELLEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Thomas Anderson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Ryan Marriott
Nottingham TKD School HoE
2nd
Ryan Whitton
Dawlish Taekwon-Do
3rd
James Morris
8478
Shaftesbury TaeKwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Rokas Zilionis
Wolf TKD Academy
2nd
Josh Morgan
Wolf TKD Academy
3rd
Rhys Eyre
Harefield TKD Club
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Musa Dawodu
Wolf TKD Academy
2nd
MARTIN COULTER-DUNNE
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Jake Broom
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Toby Broom
Dawlish Taekwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
2nd
Luke Yip
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Mike Shiner
Poole Integrity
3rd
Connor McCormack
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Adam Boycott
Wolf TKD Academy
2nd
Jake Collyer
Northampton UTA
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Marco Troiano
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Joshua Harris
Hucknall TKD School HoE
3rd
Lokesh Verman
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Tom Owens
Wolf TKD Academy
2nd
Chris Leighton
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Alex Vassallo
Wolf TKD Academy
2nd
Jack Powell
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Laurence King
Focus Martial Arts
3rd
Duc Anh Nguyen
Focus Martial Arts
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Samuel Whitford
Paignton TKD
2nd
Steve Maeght
Harefield TKD Club
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Thomas Smith
Wolf TKD Academy
2nd
Matthew Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Phillip Birkett
8479
Shaftesbury TaeKwon-Do
3rd
David Caforio
Italian Taekwon-Do Association
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Shokrullah Haydari
Wolf TKD Academy
2nd
Ben Stone
Focus Martial Arts
3rd
Chris Leighton
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Christopher McCarthy
Wolf TKD Academy
2nd
Josh Morgan
Wolf TKD Academy
3rd
Craig Brown-Goss
Focus Martial Arts
3rd
Rhys Eyre
Harefield TKD Club
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Musa Dawodu
Wolf TKD Academy
2nd
Jake Broom
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Toby Broom
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Samuel Whitford
Paignton TKD
Junior Male (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Billy Smith
8272
Stoke Gifford TKD
2nd
Ryan Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
Wim Geberbauer
Focus Peckham Juniors
3rd
Jamie Marriott
Nottingham TKD School HoE
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Marco Troiano
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
3rd
Thomas Smith
Wolf TKD Academy
3rd
Ryan Marriott
Nottingham TKD School HoE
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Simone Oliva
Italia Mainland INO #405
2nd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
Junior Male (14 - 17yrs) Kup Special Technique
1st
Musa Dawodu
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Special Technique
1st
Simone Oliva
Italia Mainland INO #405
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Power
1st
Matthew Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Shannon Frayling
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Sacha Soloveva
Wolf TKD Academy
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jasmine Duggan
Wolf TKD Academy
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
3rd
Emma Stonehouse
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Charlie Gibbs
Paignton TKD
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Charlotte Bond
Paignton TKD
2nd
Holly Greenslade
Paignton TKD
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Nicola Barke
Berkhamsted TKD Club
2nd
Niamh Jones
Paignton TKD
3rd
Phoebe Grandfield
8362
Stoke Gifford TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Joann Rolison
Wolf TKD Academy
2nd
Lizzy Palfrey
Paignton TKD
3rd
Gurlaine Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Sophie Donnelly
Northampton UTA
2nd
GEMMA O''''CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Chanelle Frayling
The Martial Arts and Fitness Centre
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Sophie Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Mandy Lonergan
ITF Eireann
3rd
Rosie Hall
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Chloe Gault
Queen Margaret University
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Ffion Meijer
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Jessica Heybyrne
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Jessica Thomas
8895
Stoke Gifford TKD
3rd
Nicole Follett
Wolf TKD Academy
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
2nd
Jessica Ransley
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Daniella Luparello
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
ROBYN WOOTTON
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Charlotte Bond
Paignton TKD
2nd
Holly Greenslade
Paignton TKD
3rd
Nicole Follett
Wolf TKD Academy
3rd
Sacha Soloveva
Wolf TKD Academy
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Megan Clay
8480
Shaftesbury TaeKwon-Do
2nd
Niamh Jones
Paignton TKD
3rd
Phoebe Grandfield
8362
Stoke Gifford TKD
3rd
Jessica Thomas
8895
Stoke Gifford TKD
Junior Female (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Lizzy Palfrey
Paignton TKD
2nd
Jasmine Duggan
Wolf TKD Academy
3rd
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Joann Rolison
Wolf TKD Academy
2nd
Daniella Luparello
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
GEMMA O''''CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Sophie Donnelly
Northampton UTA
Junior Female (14 - 17yrs) Kup Special Technique
1st
Jessica Thomas
8895
Stoke Gifford TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Special Technique
1st
Joann Rolison
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Jamie McAvoy
8382
Yiewsley TKD Academy
2nd
Hannan Miah
Nottingham TKD School HoE
3rd
Gayaji Khadka
Nepal
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
David Colvin
8670
Stoke Gifford TKD
2nd
Oliver Byrne
Northampton UTA
3rd
Sam Marsden
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Tim Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
2nd
Jonathon Ward
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Paul Manning
ITF Eireann
2nd
Nathan Moore
Paignton TKD
3rd
Jack Creber
Paignton TKD
3rd
Johann De Silva
De Silva TKD - West London
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Simon Lacey
Harefield TKD Club
2nd
Chris Beagley
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Michael Williams
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Ryan Hamdy
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Petr Rydl
Wolf TKD Academy
3rd
Lee Ellis
Berkhamsted TKD Club
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Jamaine Hemmings
Wolf TKD Academy
2nd
Ben England
Wolf TKD Academy
3rd
Matthew Sansom
Wolf TKD Academy
3rd
Niccolò Santino Tolu
Italian Taekwon-Do Association
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Daniel Midgley
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Jidy Leigh James
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Christopher Devine
Queen Margaret University
2nd
Neale Fleet
Northampton UTA
3rd
Toby Masters
Berkhamsted TKD Club
3rd
Matthew Walls
8482
Shaftesbury TaeKwon-Do
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Scott Churchill
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Jeyakanthan Thiru
Wolf TKD Academy
3rd
GREG ROSE
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
David Cupitt
Eastwood Taekwon-Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Matthew Brunger
8889
Yiewsley TKD Academy
2nd
Gavinder Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
Mitchell Ross
Thornbury TKD
3rd
John O'''' Connor
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Michael Oliver
Wolf TKD Academy
2nd
Gavin Waite
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Aiden O''''Callaghan
ITF Eireann
3rd
Jean-Phillipe Roger
Hayes TaeKwon-Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Arron Rose
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Toryn Poolman
Aspire Martial Arts
3rd
ROBERT BEER
Hitchin Taekwon-Do School
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Curt Stevens
Eastwood TKD School HoE
2nd
Gavin Robertson
Queen Margaret University
3rd
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Alun Gray
Wolf TKD Academy
2nd
Jason Osborn
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Dan Owens
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Mathew Benford
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Andrew Lucas
Berkhamsted TKD Club
3rd
Jag Kaley
De Silva TKD - West London
3rd
Craig Brown-Goss
Focus Martial Arts
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Adam James
Wolf TKD Academy
2nd
Fraser Du Toit
South Africa ITF
3rd
purdeep purewal
Brentford TKD
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Hugh Thomson
South Africa ITF
2nd
Ben Richards
Richards TKD - St Austell
3rd
Chris Thomas
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Nathan Watts
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Jean-Phillipe Roger
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Struan Mackenzie
Queen Margaret University
3rd
Aiden O''''Callaghan
ITF Eireann
3rd
David Colvin
8670
Stoke Gifford TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Scott Churchill
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Andrew Lucas
Berkhamsted TKD Club
3rd
Toryn Poolman
Aspire Martial Arts
3rd
Lee Ellis
Berkhamsted TKD Club
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Jeyakanthan Thiru
Wolf TKD Academy
2nd
Jonathon Ward
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Tim Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Fraser Du Toit
South Africa ITF
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
David Gurney
Berkhamsted TKD Club
2nd
James Knight
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Hannan Miah
Nottingham TKD School HoE
3rd
Hugh Thomson
South Africa ITF
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Jamie McAvoy
8382
Yiewsley TKD Academy
2nd
Luke Marchant
Paignton TKD
3rd
Christopher Randle
Alfreton Leisure Centre HoE
3rd
Jonathan Voorhout
South Africa ITF
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Mitchell Ross
Thornbury TKD
2nd
Nathan Moore
Paignton TKD
3rd
Jack Creber
Paignton TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Gavinder Sidhu
Yiewsley TKD Academy
2nd
Matthew Brunger
8889
Yiewsley TKD Academy
3rd
Vaughan Buxton
Thornbury TKD
3rd
Curt Stevens
Eastwood TKD School HoE
Adult Male (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Christian Oriolani
ITF Spain
2nd
Morman Magua
South Africa ITF
3rd
Johann De Silva
De Silva TKD - West London
3rd
Kevin McCabe
Cardiff Martial Arts
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Special Technique
1st
Hugh Thomson
South Africa ITF
Adult Male (18 - 35yrs) Kup Power
1st
Scott Churchill
Eastwood Taekwon-Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Power
1st
Liam Conway
Eastwood Taekwon-Do Academy
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Orla McKenna
De Silva TKD - West London
2nd
Nicola Brown
Berkhamsted TKD Club
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
KIRSTY LANGSTAFF
Truro TKD School
2nd
Deborah Henley
Nottingham TKD School HoE
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Silvia Farigu
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
3rd
Lea Fendt
Wolf TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
2nd
Sophie Bertrand
Stevenage - Imperial
3rd
Emelie Charles
Stevenage - Imperial
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
2nd
Marie Cooper
Dawlish Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Laurie Cornwell
Yiewsley TKD Academy
2nd
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
Deimante Zilionyte
Wolf TKD Academy
3rd
Charlotte Jones
Wolf TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Mary Hill
Eastwood Taekwon-Do Academy
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Penny Christodoulou
Eastwood TKD School HoE
2nd
Hawa Diallo
Stevenage - Imperial
3rd
Thamilini Punitharajah
De Silva TKD - West London
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Victoria Varela
Wolf TKD Academy
2nd
Nikki Oakes
Selston TKD School HoE
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
KELLY GOULD
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Kirsty Lardner
Poole Integrity
3rd
Lynsey Hope
Queen Margaret University
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Rhianne O''''Neill
Wolf TKD Academy
2nd
Kimberley Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
3rd
Rebecca Dearlove
Swindon Imperial Taekwon-Do
3rd
MELANIE EVANS
Truro TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Victoria Varela
Wolf TKD Academy
2nd
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
3rd
KIRSTY LANGSTAFF
Truro TKD School
3rd
Sophie Bertrand
Stevenage - Imperial
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Mary Hill
Eastwood Taekwon-Do Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Kirsty Lardner
Poole Integrity
2nd
Lynsey Hope
Queen Margaret University
3rd
KELLY GOULD
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Nichola Andreou
Yiewsley TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Carla Dunne
Paignton TKD
2nd
Penny Christodoulou
Eastwood TKD School HoE
3rd
Nicola Brown
Berkhamsted TKD Club
3rd
Deimante Zilionyte
Wolf TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Claire Roughley
Totnes
2nd
Alison Billington
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Leanne Kent
Wolf TKD Academy
3rd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
2nd
Nicole Coles
Aspire Martial Arts
3rd
MELANIE EVANS
Truro TKD School
3rd
Rebecca Dearlove
Swindon Imperial Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Silvia Farigu
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Laurie Cornwell
Yiewsley TKD Academy
3rd
Kimberley Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
Adult Female (18 - 35yrs) Kup Power
1st
Lynsey Hope
Queen Margaret University
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Power
1st
Rhianne O''''Neill
Wolf TKD Academy
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
James Jappy
Queen Margaret University
2nd
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Steve Morgan
Wolf TKD Academy
2nd
Michael Flaherty
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Shawn Freeman
Poole Integrity
2nd
Bruno Malpart
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Praful Shah
De Silva TKD - West London
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
sylvan francis
Brentford TKD
2nd
Mark Sharwood
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Richard D''''Anjou
Wolf TKD Academy
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Andrew Lawrence
Stevenage - Imperial
2nd
David Lonergan
ITF Eireann
3rd
Luciano Cau
Italian Taekwon-Do Association
3rd
Ricardo Noboa
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Karl Nielsen
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Colin Jarvis
Kingsbridge
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Ethan Frayling
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Andy Perrin
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Gary Paice
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Darren Proctor
Dawlish Taekwon-Do
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
John Vernazza
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
2nd
STEVE HUBBARD
Truro TKD School
3rd
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Tony Fernandes
The Martial Arts and Fitness Centre
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Jason Bassett
Poole Integrity
2nd
STEPHEN PENROSE
Truro TKD School
3rd
Andrew Cooper
Northwich TKD
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Scott Johnston
Queen Margaret University
2nd
ADRIAN BURTON
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Craig Manning
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
David Griffiths
Eastwood Taekwon-Do Academy
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
JAMES MAYNE
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Ian Setchfield
Wolf TKD Academy
3rd
Ary Adrian Prins
8476
Shaftesbury TaeKwon-Do
3rd
ABUL KALAM SHAMIN
Canton Taekwon-Do
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Andrew Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Ian Fendt
Wolf TKD Academy
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Bruno Malpart
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
2nd
Shawn Freeman
Poole Integrity
3rd
Andrew Cooper
Northwich TKD
3rd
Jason Bassett
Poole Integrity
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Craig Manning
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
2nd
Richard D''''Anjou
Wolf TKD Academy
3rd
ADRIAN BURTON
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
Senior Male (Over 36yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
JAMES MAYNE
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Ian Setchfield
Wolf TKD Academy
3rd
ABUL KALAM SHAMIN
Canton Taekwon-Do
3rd
Darren Proctor
Dawlish Taekwon-Do
Senior Male (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Mark Vaughan
Queen Margaret University
2nd
David Lonergan
ITF Eireann
3rd
Tony Fernandes
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Andrew Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Adam Gibbs
Paignton TKD
2nd
Andrew Lawrence
Stevenage - Imperial
3rd
pherrel chang
Brentford TKD
3rd
Ricardo Noboa
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Male (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Alasdair Walkinshaw
Northwich TKD
2nd
Ian Fendt
Wolf TKD Academy
3rd
DALE EVANS
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Marcus Jones
Poole Integrity
2nd
Michael Flaherty
Imperial Ireland Taekwon Do Academy
3rd
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
Senior Male (Over 36yrs) Kup Power
1st
Scott Johnston
Queen Margaret University
Senior Male (Over 36yrs) Degree Power
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Deb Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Simone Drake
South Coast Martial Arts
3rd
Bina Shah
De Silva TKD - West London
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Nikki Clarke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Hayley Parker
Stevenage - Imperial
2nd
Corinne Sri Widada
Kingsbridge
3rd
Ali Gower
Hogan''''s Institute of Taekwon-Do
3rd
Jay Heryet
8671
Stoke Gifford TKD
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Nic Edwards
Cardiff Martial Arts
2nd
Sarah Baker-Attwood
8368
Stoke Gifford TKD
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Shiri Spector
Focus Martial Arts
2nd
Helen Burns
Burton on Trent HoE
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
NICOLE HILLS
Truro TKD School
2nd
Sophie Barnett
Kingsbridge
3rd
LISA OAKLEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Hayley Smyth
Stevenage - Imperial
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Shiri Spector
Focus Martial Arts
2nd
Helen Burns
Burton on Trent HoE
3rd
Bina Shah
De Silva TKD - West London
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Deb Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Emma Smith
Wolf TKD Academy
3rd
Jane Ivans
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Lorraine Moore
Chippenham TKD
Senior Female (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
LOUISE KING
Truro TKD School
2nd
Sophie Barnett
Kingsbridge
3rd
LISA OAKLEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Christine Tovey
Paignton TKD
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Corinne Sri Widada
Kingsbridge
2nd
Nikki Clarke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
NIKKI BROKENSHIRE
Truro TKD School
3rd
Suzanne Lloyd
Alfreton Leisure Centre HoE
Senior Female (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Hayley Parker
Stevenage - Imperial
Senior Female (Over 36yrs) Kup Power
1st
Deb Wadsley
Eastwood TKD School HoE

Written by: Mark Skyrme - 13th October 2010
[Comments: 2]

Sorry, but you need to login to your ITF-Administration account to add feedback.

Login now, or if you are not a member then apply to join here

Article Feedback:

Glenn Horan (Unified Taekwon-Do Association) : 20th October 2010, 09:55

This competition was one of the best organised and well run in the country. Fantastic to see the ITF in the UK working so well together.
Hennie Thijssen (ITF ROYAL DUTCH) : 15th October 2010, 19:40

On behalf of the board of ITF Royal Dutch in the Netherlands (Master Steve Zondag, sabum Willem Jansen, sabum Paul van Beersum and myself). All participants congratulations! Also the organization members to make this event possible. Beautiful pictures Mark,

Sincerely,

Hennie Thijssen, president ITF Royal Dutch
© International Taekwon-Do Federation Limited